Kilka wskazówek dla osób przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy.

 1. Nie ucz się przepisów ruchu drogowego na pamięć, staraj się zrozumieć praktyczne konsekwencje ich stosowania. Wyobrażaj sobie realizowanie ich w konkretnych sytuacjach drogowych.
 2. Ćwicząc manewry koncentruj się na rozpoznawaniu położenia w przestrzeni bryły samochodu (lewego i prawego boku, przedniego i tylnego zderzaka, ustawienia kół). Staraj się „wyczuć” wymiary samochodu. Unikaj kierowania pojazdem
  w oparciu o reguły typu: „pojawi się tyczka w połowie tylnej szyby to należy ...”
 3. Planując z instruktorem kolejne jazdy staraj się, by początkowo odbywały się częściej ( np. co drugi dzień),
  a w późniejszym okresie nauki co 3-4 dni. Taki rozkład zajęć sprzyja prawidłowemu utrwalaniu ćwiczonych umiejętności.
 4. Jeśli po zakończeniu kursu, nie jesteś jeszcze pewny swoich umiejętności, weź dodatkowe lekcje – nie przystępuj do egzaminu z nastawieniem, że „może się uda”. Staraj się z instruktorem określić, które elementy jazdy masz opanowane dobrze, a które należy jeszcze poćwiczyć.
 5. W dniu egzaminu na prawo jazdy nie bierz dodatkowych lekcji. Bądź wypoczęty, staraj się tak zorganizować w tym dniu pozostałe zajęcia aby nie stanowiły dla Ciebie zbytniego obciążenia. Na egzamin nie zgłaszaj się w ostatniej chwili, miej rezerwę kilku minut na psychiczne przygotowanie się do czekającego Ciebie sprawdzianu.
 6. Traktuj egzamin na prawo jazdy jako sprawdzian swoich umiejętności, a nie jako „przeszkodę”, którą musisz pokonać aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Zadaniem egzaminatora jest dokonanie oceny jak sprawnie i pewnie możesz uczestniczyć w ruchu drogowym – od tego zależy Twoje i innych bezpieczeństwo.
 7. Nieudanego egzaminu nie odbieraj jako życiowej porażki czy złośliwości egzaminatora. Skup się na przekazywanych przez egzaminatora informacjach o błędach jakie popełniłeś. Pozwoli to na uzupełnienie Twoich umiejętności bezpiecznego prowadzenia samochodu.