Kategorie

<< czerwiec 2019 >>
Pon Wt Sr Czw Pio Sob Nie
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Aktualności

Uwaga kierowcy. Zmiany w mandatach! 02.10.2017

4 września weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie "nakładania grzywien w drodze mandatu karnego". To (spóźniony) wynik obowiązujących od 2 września przepisów dopuszczających możliwość opłacenia mandatu kartą kredytową, bezpośrednio po nałożeniu kary przez policjanta …

Rozporządzenie zmienia obowiązujący wzór mandatu karnego. Nowe mandaty, tak jak do tej pory, składać się będą z pięciu załączników. Zmiany dotyczą pierwszej strony odcinka "D", na którym pojawiło się zaznaczane przez funkcjonariusza pole "płatność kartą lub innym instrumentem płatniczym". To furtka pozwalająca kierowcom płacić korzystając chociażby z zainstalowanych w smartfonie aplikacji. Nowe przepisy ściśle określają też, w jaki sposób ma się to odbywać.
W przypadku mandatu kredytowanego, tak samo jak do tej pory, sprawca wykroczenia otrzyma od policjanta odcinki "A", "B" i "C" formularza. Gdy zadeklaruje chęć uiszczenia grzywny w formie bezgotówkowej "za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego", otrzyma wyłącznie odcinek "C" formularza z zaznaczonym znakiem "X" polem "płatność kartą lub innym instrumentem płatniczym". W takim przypadku policjant zobligowany jest dołączyć do odcinka "D" (zostaje u funkcjonariusza) uzyskane z urządzenia płatniczego potwierdzenie przeprowadzenia transakcji.
Przepisy określają też, co zrobić, w sytuacji, gdy policjant nie posiada jeszcze  nowych wzorów mandatów. Czytamy w nich, że "formularze mandatów karnych wydane na podstawie dotychczasowych przepisów mogą być używane do czasu wyczerpania ich nakładu, jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia". W przypadku gdy grzywna nałożona mandatem karnym kredytowanym albo gotówkowym została uiszczona przez sprawcę wykroczenia w formie bezgotówkowej, na starych formularzach - w odcinku "C" - policjant zobligowany jest do ręcznego dopisania wyrazów "płatność kartą" lub "płatność instrumentem płatniczym".Nowy wzór dokumentu

Przypominamy, że możliwość opłacenia mandatu kartą oficjalnie weszła w życie 2 września. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste z uwagi na to, ze policja nie dysponuje wystarczającą liczbą terminali płatniczych.
Nowe prawo to jeden z pomysłów na poprawę ściągalności kar i podłatania - nadwyrężonego socjalną polityką rządu - budżetu. Rozporządzenie ma też na celu ułatwienie opłacenia mandatów zagranicznym kierowcom przyłapanym na wykroczeniach w Polsce.

Źródło:
interia.pl