Kategorie

<< maj 2019 >>
Pon Wt Sr Czw Pio Sob Nie
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Aktualności

7 rzeczy które trzeba wykonać w aucie przed zimą 29.11.2017

Meteorolodzy zapowiadają ostanie cieple i słoneczne dni przed nadejściem prawdziwej zimy. To najlepszy moment, żeby przygotować auto do mroźnych dni. Nie zajmie to dużo czasu, a zaoszczędzi późniejszych kłopotów podczas zimy …

- Stan naładowania akumulatora można sprawdzić za pomocą prostego i taniego multimetru, ale bardziej miarodajna jest próba pod obciążeniem.
- Nasmarowanie uszczelek specjalnym silikonem lub wazeliną nie tylko zabezpiecza je przed pękaniem, ale także przed przymarzaniem
- Porządki należy robić nie tylko na wiosnę, ale też przed zimą – brudna kabina to dużo wilgoci, a wilgoć oznacza parowanie i zamarzanie szyb od wewnątrz.
Według statystyk samochody ulegają awariom blisko dwukrotnie częściej zimą niż latem. Część z nich z pewnością można by uniknąć, jeśli auto byłoby przygotowane odpowiednio do gorszych warunków pogodowych. Dlatego tym razem prezentujemy checkliste z czynnościami, które warto wykonać przed sezonem zimowym. Nie zajmie to dużo czasu i nie będzie wymagało specjalnych umiejętności, a może zaoszczędzić kłopotów. O to, co możesz zrobić samodzielnie:

1. Sprawdź akumulator

Zimą w większym stopniu korzystamy z elektrycznych elementów samochodu, które sprawiają, że alternator nie ma kiedy naładować akumulatora. Dlatego przed mrozami warto zadbać, przynajmniej w podstawowym zakresie, o instalację elektryczną. We własnym zakresie, za pomocą zwykłego multimetru, możemy sprawdzić napięcie ładowania, mierząc je przy włączonym silniku na zaciskach akumulatora. Optymalny wynik to 13,8-14,4 V. Jednak jest to test, który nie do końca mówi nam o faktycznej kondycji baterii samochodowej.
Po pierwsze: w przypadku samochodów z układami odzyskiwania energii oraz start-stop, napięcie ładowania jest sterowane komputerem i zmienia się w zależności od potrzeby, więc pomiar multimetrem nie ma sensu. Po drugie: o faktycznym stanie baterii powie wyłącznie pomiar pod obciążeniem, wykonany specjalistycznym testerem warsztatowym. Podczas wizyty warto także sprawdzić pozostałe elementy układu elektrycznego, takie jak alternator i pasek go napędzający. Mamy jednak dobrą wiadomość, takie badanie większość serwisów wykonuje za darmo. Urządzenia takie też są dostępne w sklepach specjalizujących się w sprzedaży akumulatorów. Akumulatory w najniższych cenach.

2. Zadbaj o uszczelki

Guma zimą twardnieje i robi się podatniejsza na uszkodzenia. Po za tym, jeśli jest brudna i wilgotna może przymarznąć do rantów drzwi, a wtedy nie dostaniesz się do wnętrza auta. Szarpanie usiłowanie się w takich sytuacjach z autem może skończyć się z porozrywaniem gumy. Lepiej tego unikać, bo nowe uszczelki zwykle nie są tanie. Jak to zrobić? Wystarczy lekko wilgotną ściereczką przetrzeć uszczelki i drzwi w miejscach styku z gumą, potem wytrzeć je do sucha i nasmarować wazeliną przystosowaną do uszczelek. Zwykle można ją kupić w sztyftach – kosztuje to tylko kilka złotych. Tu znajdziesz najtańsze środki do konserwacji uszczelek

3. Zadbaj o zamki

Zimą większość osób wyposaża się w odmrażacze do znaków. Prawda jest jednak taka, że środki takie należy traktować jako ostateczność. Co prawda zwykle pomagają dostać się do auta w awaryjnej sytuacji, ale przy okazji skutecznie niszczą mechanizm bębenka, wypłukując z niego smar. Jeśli nie chcesz używać takich środków, po prostu nasmaruj zamek. Najlepsze będą do tego specjalne smary do zamków lub do maszyn. Warto też pamiętać, że mechanizmom szkodzą także długa bezczynność, dlatego nawet w autach wyposażonych w centralny zamek z pilotem, warto co jakiś czas użyć klucza i rozruszać bębenki zamka. Najtańsze smary i odmrażacze do zamków.

4. Sprawdź płyny

I nie mamy na myśli tylko wymiany letniego płynu do spryskiwaczy na wersję zimową. Bardziej istotna jest odporność na zamarzanie płyny znajdującego się w chłodnicy. Co prawda na stacjach i sklepach można kupić za kilka lub kilkanaście złotych podstawowe testery (tzw. aerometry lub glikometry), ale nie wiedząc, jakim rodzajem płynu zalano układ chłodniczy, nie można zbytnio ufać ich rozmiarom. W tym przypadku również podjechać do pierwszego lepszego serwisu. Zwykle kontrola jakości płynu chłodniczego jest bezpłatna.

5. Sprawdź stan koła zapasowego

Przy okazji wymiany opon na zimowe, warto sprawdzić też stan i poziom ciśnienia koła zapasowego. Sporo osób o nim zapomina, a w przypadku awarii okazuje się, że w kole nie ma wystarczająco dużo powietrza. Trzeba też pamiętać, że w ujemnej temperaturze ciśnienie w kolach spadnie – fizyka. Przy okazji warto też skontrolować czy w bagażniku jest trójkąt ostrzegawczy, sprawny podnośnik, hak do holowania i dobry klucz do odkręcania kół.

6. Ubezpiecz się na nieprzewidziane przypadki

Przezorny zawsze ubezpieczony, mówi stara ludowa maksyma. Warto ją zastosować w przypadku wyposażenia auta na okres zimowy. Do bagażnika warto zabrać takie gadżety jak: saperkę, ciepły koc, kamizelkę odblaskową, skrobaczkę i długą szczotkę do odśnieżania auta, dobrą linę holowniczą i coś, co można podłożyć pod koła, w przypadku zakopania się w śniegu. Najtańsze akcesoria do samochodów.

7. Umyj porządnie szyby – od wewnątrz auta

O tym dość często zapominamy, a to błąd, bo brudne i tłuste szyby to jeden z głównych powodów parowania szyb. Pamiętaj, że zimą para osadzająca się na szybie, w nierozgrzanym aucie zamienia się w szron, który dramatycznie utrudnia widoczność. Porządne umycie szyby wodą z odpowiednimi detergentami lub małą domieszką octu, pozwoli uniknąć takiej sytuacji. Dla pewności można też zastosować środek antyroszeniowy – można kupić już go za kilka złotych.

Źródło: