Kategorie

<< luty 2019 >>
Pon Wt Sr Czw Pio Sob Nie
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Aktualności

Światła przeciwmgielne - nadgorliwość może być ukarana 27.12.2017

Pierwsze, niewielkie jeszcze przymrozki, spora wilgoć w powietrzu, miejski smog – to wszystko czynniki, które zmniejszają widoczność na drodze. Gdy tylko pojawia się jakakolwiek mgiełka, wielu kierowców od razu uruchamia dodatkowe oświetlenie. To błąd, bo choć światła przeciwmgielne poprawiają widoczność i pozwalają uniknąć wypadku, to mogą być też udręką dla innych kierowców. Przypominamy, jak prawidłowo używać tych świateł …

Kiedy używać świateł przeciwmgielnych?

– Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgielnych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. Jeśli w nieuzasadnionym wypadku kierowca włączy światła przeciwmgielne, może być ukarany mandatem za oślepianie innych kierowców.
– Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 51 p. 5 dopuszcza używanie przednich świateł przeciwmgielnych, gdy nie ma mgły. „Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgielnych od zmierzchu do świtu również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza”.

Przez zapomnienie

Oczywiście można zapomnieć o wyłączeniu świateł przeciwmgielnych, kiedy widoczność się poprawia. Ale wtedy zwykle inni oślepiani kierowcy dają znaki światłami, informując o problemie.

Wtedy należy skontrolować deskę rozdzielczą i stan świateł. Gdy włączamy przednie światła przeciwmgielne, na zegarach świeci się zielona kontrolka jak na zdjęciu powyżej. Natomiast jeśli włączasz tylne światło przeciwmgielne, zapala się taka sama kontrolka, ale w kolorze bursztynowym.