Kategorie

<< wrzesień 2019 >>
Pon Wt Sr Czw Pio Sob Nie
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Aktualności

Odcinkowy pomiar prędkości - nowy znak już zatwierdzony 09.05.2019

Już wkrótce na drogach pojawi się nowy znak drogowy, który będzie wyraźniej niż dotychczasowe oznakowanie sygnalizował rozpoczęcie odcinkowego pomiaru prędkości. Rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji przeszło już proces uzgodnień i konsultacji publicznych. Teraz czeka już tylko na podpis ...

Projekt zmian rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Dokument ten wprowadza nowe znaki: D-51a - oznaczający "automatyczną kontrolę średniej prędkości" oraz D-51b - wskazujący na "koniec automatycznej kontroli średniej prędkości". Zastąpią one stosowane dotychczas znaki, które zdaniem kierowców w niewystarczający sposób wskazują na początek i koniec odcinkowego pomiaru prędkości.
Wspomniany projekt rozporządzenia jest już gotowy i zaakceptowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Pozostaje już tylko formalność: podpis właściwego ministra. Swoje uwagi w procesie konsultacji przekazywały m.in. dyrektorzy Zarządów Dróg Wojewódzkich, czy też Instytut Dróg i Mostów oraz Instytut Transportu Samochodowego. Projekt został też uzgodniony przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Tuż po podpisaniu przez ministra, rozporządzenie zostanie opublikowane. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Znak D-51a, w odróżnieniu od obecnie stosowanego znaku D-51 (zwykła tabliczka informująca o kontroli radarowej z dodatkową - wskazującą długość odcinkowego pomiaru prędkości). Nowy znak w lewym dolnym rogu infomuje o dozwolonej na danym odcinku prędkości. To rozwiązanie ma sprawić, że kierowcy nie będą już nadmiernie zwalniać, jak to ma miejsce w tej chwili. Obecnie wielu kierowców nie wiedząc, jaka prędkość obowiązuje w strefie pomiaru, jedzie o wiele wolniej niż wskazują na to przepisy.
W tej chwili w naszym kraju działa 20 takich stref, ale CANARD, czyli instytucja zarządzająca automatycznymi systemami pomiaru prędkości (także fotoradarami), planuje zwiększyć ich liczbę. W planach jest zakup aż 39 nowych urządzeń do wykonywania odcinkowych pomiarów prędkości. Nowe instalacje byłyby oznaczone już nowymi znakami drogowymi.

Źródło:
Auto Świat