Kategorie

<< maj 2021 >>
Pon Wt Sr Czw Pio Sob Nie
01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Aktualności

Ustawa podpisana, teraz czekamy na niezwłoczną publikację 10.03.2021

Kancelaria Prezydenta RP w dniu 8. marca poinformowała, iż 5. prezydent podpisał ustawę z dnia 25 lutego 2021 o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Sejm uchwalił ją 21 stycznia br., a następnie po poprawkach senatorów, uchwalił ją ponownie 25 lutego. Uwzględniona została jedna z pakietu zgłoszonych propozycji zmian. Ustawa powstała z trzech projektów: dwóch poselskich i rządowego ...

Zgodnie z prawem ustawa powinna być „niezwłocznie” opublikowana w Dzienniku Ustaw. Tak więc czekamy na publikację tego - nazywanego przez wielu rewolucyjnym - aktu [kliknij]. Nowelizacja reguluje przede wszystkim kwestie pierwszeństwa pieszych, mając na celu poprawę ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmienia także inne przepisy. Czy - ja to oczekuje się - zmieni nawyki pieszych i kierowców? Już z dniem 1. czerwca zacznie obowiązywać.

Pomiędzy datami publikacji i obowiązywania kampania informacyjno-edukacyjna. Powinna być stosownie intensywna. 

Komunikat Kancelarii Prezydenta RP:

Informacja w sprawie ustawy z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Ustawa przewiduje rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych przechodzących przez jezdnię drogi po przejściu dla pieszych.
Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego.

Ustawa wprowadza także zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.
Ponadto nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas w porze nocnej (w godzinach 23-5) dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosiła 60 km/h.
Ustawa wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2021 r.